TJ Mikulovice u Znojma oddíl kopané oficiální stránky klubu
Drobečková navigace

Aktuality > Cyklistické závody MUDr. Josefa Moudrého

Cyklistické závody MUDr. Moudrého

Cyklistické závody MUDr. Moudrého navazují na tradici cyklistických závodů z šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Jejím hlavním pořadatelem byla Tělovýchovná složka Sokol a její předseda MUDr. Josef Moudrý. Tělovýchovná složka Sokol v roce 1959 čítala 120 členů. Dne 9.5.1959 byl uspořádán tradiční cyklistický závod, jehož se zúčastnili též cyklisté ze Znojma. Jela se trať Mikulovice, Tvořihráz, Plaveč a zpět. Mladší žáci jeli okruh na betonku, k Rudlickému mostu a zpět. MUDr. Josef Moudrý bydlel v domě č.p. 205 v Mikulovicích a vykonával zde funkci obvodního lékaře, byl vyznamenán za práce v MNV, jehož byl nepřetržitě členem od r. 1950. Jako lékař přišel do Mikulovic v r. 1927, aby tu dělal lékařskou praxi. O tělovýchovné hnutí se zajímal od r. 1945 a teprve po sjednocení tělovýchovy v letech 1948 se na doporučení MNV stal jeho předsedou. Byl též předsedou kulturně osvětové komise, předsedou Sokola a ČSČK (Československý červený kříž) v Mikulovicích. Měl zásluhy o zlepšení školy a zřízení tělocvičny. Zasloužil se i o výstavbu starých šaten (v místech dnešního víceúčelového hřiště).

V roce 1962 ve snaze udržet si tradiční cyklistické závody na mikulovickém okruhu přes Tvořihráz, Únanov a Plaveč uspořádal Sokol v rámci oslav 17. výročí osvobození našeho státu cyklistické závody za účasti 92 závodníků z Jihlavy, Třebíče, Brna, Olomouce, Znojma a Mikulovic. Závody byly po všech stránkách dobře zajištěny a bylo o nich referováno ve Znojemsku, Rovnosti i v odborném tisku.

V červnu v roce 1963 se konal tradiční cyklistický závod, kterého se zúčastnili i závodníci z Třebíče, Brna, Jihlavy, Přerova, Olomouce, Krnova, Telče, Kyjova, Znojma a Sýrovic. Celkem závodilo 125 cyklistů. Velkou a úspěšnou propagaci v naší obci vykonal Sokol cyklistickými závody. Z podnětu předsedy MUDr. Josefa Moudrého se začala myšlenka cyklistiky postupně prosazovat a ukázněná cyklistika jako základ ukázněné motoristiky nacházela své zájemce z Mikulovic i širokého okolí.

V roce 1953 při Dni armády se jel závod družstev na malém okruhu (hřiště, pískoviště, křepická silnice, kolem Večerkových zpět na hřiště), za účasti jen několika místních závodníků, dále jednotlivců z Rouchovan a ze Znojma. Při tomto závodě však došlo ke zlomení nohy V. Grosse z Němčiček a tím na 2 roky dobrá myšlenka ustoupila do pozadí.

V roce 1955 v rámci oslav 10. výročí osvobození se konaly I. cyklistické závody za účasti Znojma. Tehdy jelo 20 závodníků, okruh Mikulovice-křižovatka Horní Dunajovice, Tvořihráz, křižovatka Únanov, Plaveč a Mikulovice. Vítěz obdržel broušený pohár.

V roce 1956 byla opět účast slabší, ale od r. 1957 počty závodníků rostly (z Jihlavy, Třebíče, Olomouce a Přerova). Organizace závodu, milé přijetí závodníků do rodin na nocleh a stravu, zájem, ochota, pozornost šířily popularitu těchto závodů, takže se pošty navyšovaly a v r. 1966 byl na "Mikulovickém okruhu" uskutečněn krajský přebor. Závodilo 273 závodníků ve všech kategoriích. Zúčastnili se i závodníci I. výkonostní třídy a tříčlenný oddíl z NDR. Jeden jejich závodník obsadil 3. místo a obdržel pohár, který byl původně určen pro vítěze. Organizace závodu byla kladně hodnocena a v denních novinách i časopisech jako příklad publikována.

 

foto_06.jpgMudr. Josef Moudrý na fotografii vpravo v bílém plášti.

MUDr. Josef Moudrý se
narodil 17.12.1895 v Litenčicích (okr. Kroměříž).
Zemřel 28.4.1976 ve věku nedožitých 81 let.

 VÍCE STARŠÍCH FOTEK Z CYKLISTICKÝCH ZÁVODŮ
(SEDMDESÁTÁ LÉTA 20. STOL.)

 

Současné znovuobnovené cyklistické závody započaly v roce 2011, kdy TJ Mikulovice slavilo 100 let od svého založení, tehdy se jel nultý ročník tohoto závodu. Již v roce 2012 se do spolupráce na pořádání těchto cyklistických závodů přidal Cyklo klub Znojmo ve spolupráci s Městysem Mikulovice.

kruh.png                      logo_mestyse_mikulovice.png

 

VÝSLEDKY ZÁVODŮ, FOTOGRAFIE, VIDEA najdete pod jednotlivými ročníky v levém menu po najetí na záložku Cyklistické závody MUDr. Josefa Moudrého.

 

 
 

 

Menu

Naši sponzoři

Městys Mikulovice
Elektromontáže Švéda
PE Motors, s.r.o.
PEaPE Metal, s.r.o.
Anna Polická, obchod Mikulovice
Fiedlerová Kamila, Mikulovice

KE STAŽENÍ

Termínová listina OFS podzim 2021

terminova-listina-jmkfs-podzim-2021.jpg

 

Úrazové pojištění - tiskopis

Náhr.zápis o utkání v PDF

Náhr.zápis o utkání v DOCx

Zápis o utkání přípravky v PDF

Rozpis soutěží OFS 21/22

Rozpis soutěží JMK FS 21/22