TJ Mikulovice u Znojma oddíl kopané oficiální stránky klubu
Drobečková navigace

Aktuality > Cyklistické závody MUDr. Josefa Moudrého

Cyklistické závody MUDr. Moudrého

Cyklistické závody MUDr. Moudrého navazují na tradici cyklistických závodů z šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Jejím hlavním pořadatelem byla Tělovýchovná složka Sokol a její předseda MUDr. Josef Moudrý. Tělovýchovná složka Sokol v roce 1959 čítala 120 členů. Dne 9.5.1959 byl uspořádán tradiční cyklistický závod, jehož se zúčastnili též cyklisté ze Znojma. Jela se trať Mikulovice, Tvořihráz, Plaveč a zpět. Mladší žáci jeli okruh na betonku, k Rudlickému mostu a zpět. MUDr. Josef Moudrý bydlel v domě č.p. 205 v Mikulovicích a vykonával zde funkci obvodního lékaře, byl vyznamenán za práce v MNV, jehož byl nepřetržitě členem od r. 1950. Jako lékař přišel do Mikulovic v r. 1927, aby tu dělal lékařskou praxi. O tělovýchovné hnutí se zajímal od r. 1945 a teprve po sjednocení tělovýchovy v letech 1948 se na doporučení MNV stal jeho předsedou. Byl též předsedou kulturně osvětové komise, předsedou Sokola a ČSČK (Československý červený kříž) v Mikulovicích. Měl zásluhy o zlepšení školy a zřízení tělocvičny. Zasloužil se i o výstavbu starých šaten (v místech dnešního víceúčelového hřiště).

V roce 1962 ve snaze udržet si tradiční cyklistické závody na mikulovickém okruhu přes Tvořihráz, Únanov a Plaveč uspořádal Sokol v rámci oslav 17. výročí osvobození našeho státu cyklistické závody za účasti 92 závodníků z Jihlavy, Třebíče, Brna, Olomouce, Znojma a Mikulovic. Závody byly po všech stránkách dobře zajištěny a bylo o nich referováno ve Znojemsku, Rovnosti i v odborném tisku.

V červnu v roce 1963 se konal tradiční cyklistický závod, kterého se zúčastnili i závodníci z Třebíče, Brna, Jihlavy, Přerova, Olomouce, Krnova, Telče, Kyjova, Znojma a Sýrovic. Celkem závodilo 125 cyklistů. Velkou a úspěšnou propagaci v naší obci vykonal Sokol cyklistickými závody. Z podnětu předsedy MUDr. Josefa Moudrého se začala myšlenka cyklistiky postupně prosazovat a ukázněná cyklistika jako základ ukázněné motoristiky nacházela své zájemce z Mikulovic i širokého okolí.

V roce 1953 při Dni armády se jel závod družstev na malém okruhu (hřiště, pískoviště, křepická silnice, kolem Večerkových zpět na hřiště), za účasti jen několika místních závodníků, dále jednotlivců z Rouchovan a ze Znojma. Při tomto závodě však došlo ke zlomení nohy V. Grosse z Němčiček a tím na 2 roky dobrá myšlenka ustoupila do pozadí.

V roce 1955 v rámci oslav 10. výročí osvobození se konaly I. cyklistické závody za účasti Znojma. Tehdy jelo 20 závodníků, okruh Mikulovice-křižovatka Horní Dunajovice, Tvořihráz, křižovatka Únanov, Plaveč a Mikulovice. Vítěz obdržel broušený pohár.

V roce 1956 byla opět účast slabší, ale od r. 1957 počty závodníků rostly (z Jihlavy, Třebíče, Olomouce a Přerova). Organizace závodu, milé přijetí závodníků do rodin na nocleh a stravu, zájem, ochota, pozornost šířily popularitu těchto závodů, takže se pošty navyšovaly a v r. 1966 byl na "Mikulovickém okruhu" uskutečněn krajský přebor. Závodilo 273 závodníků ve všech kategoriích. Zúčastnili se i závodníci I. výkonostní třídy a tříčlenný oddíl z NDR. Jeden jejich závodník obsadil 3. místo a obdržel pohár, který byl původně určen pro vítěze. Organizace závodu byla kladně hodnocena a v denních novinách i časopisech jako příklad publikována.

 

foto_06.jpgMudr. Josef Moudrý na fotografii vpravo v bílém plášti.

MUDr. Josef Moudrý se
narodil 17.12.1895 v Litenčicích (okr. Kroměříž).
Zemřel 28.4.1976 ve věku nedožitých 81 let.

 VÍCE STARŠÍCH FOTEK Z CYKLISTICKÝCH ZÁVODŮ
(SEDMDESÁTÁ LÉTA 20. STOL.)

 

Současné znovuobnovené cyklistické závody započaly v roce 2011, kdy TJ Mikulovice slavilo 100 let od svého založení, tehdy se jel nultý ročník tohoto závodu. Již v roce 2012 se do spolupráce na pořádání těchto cyklistických závodů přidal Cyklo klub Znojmo ve spolupráci s Městysem Mikulovice.

kruh.png                      logo_mestyse_mikulovice.png

 

VÝSLEDKY ZÁVODŮ, FOTOGRAFIE, VIDEA najdete pod jednotlivými ročníky v levém menu po najetí na záložku Cyklistické závody MUDr. Josefa Moudrého.

 

 
 

 

Menu

Naši sponzoři

Městys Mikulovice
Elektromontáže Švéda
PE Motors, s.r.o.
BASF - The Chemical Company
PEaPE Metal, s.r.o.
Anna Polická, obchod Mikulovice
Fiedlerová Kamila, Mikulovice

KE STAŽENÍ

Termínová listina jaro 2018

terminova-listina-jmkfs-jaro-2018.jpg

 

Úrazové pojištění - tiskopis

Náhr.zápis o utkání v PDF

Náhr.zápis o utkání v DOCx

Zápis o utkání přípravky v PDF

Rozpis soutěží OFS 17/18

Rozpis soutěží JMK FS 17/18